Miasto za miastem szanse i wyzwania sąsiedztwa Poznania i Lubonia warsztaty

19 maja 2018, godz. 11.00, Siedziba Stowarzyszenia Prawo do Miasta Różana 12 / Żupańskiego 12

Prowadzenie : dr Paweł Śliwa, dr hab. Marek Nowak, dr Przemysław Pluciński

Zainteresowanie problematyką miejską koncentruje się głównie na zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem dużych i największych miast oraz procesach, którym podlegają. Jednym z takich procesów jest suburbanizacja, zjawisko rozlewania się miast poza swoje granice. Jej skutki dotyczą zarówno ośrodka centralnego, jak i obszarów do do niego przylegających, w tym zlokalizowanych na nich mniejszych miast.

W ramach proponowanych warsztatów pragniemy na przykładzie Poznania i położonego w jego bezpośrednim sąsiedztwie Lubonia przeanalizować zjawisko suburbanizacji z  z perspektywy mniejszego ośrodka, starając się uwzględnić praktyczne problemy tego sąsiedztwa.

We wprowadzeniu do warsztatów jego uczestnicy zapoznają się z syntetyczną prezentacją dorobku badań nad problematyką małych miast oraz problematyką metropolizacji i suburbanizacji jako procesów charakteryzujących rozwój miast dużych. Zarysowana zostanie też wstępnie problematyka sąsiedztwa Poznania i Lubonia.

W części zasadniczej warsztatów jego uczestnicy będą pracować w trzech grupach koncentrując się na następujących problemach :

  • Tożsamości „miasta za miastem” na przykładzie Lubonia. Czy wyczerpuje się ona w sformułowaniu podpoznańska sypialnia? A jeśli nie, to czym jest? Jakie korzyści przynosi? Czy jest możliwe jej utrzymanie? W jaki sposób ją chronić/wzmacniać?
  • Życia kulturalnego poza Poznaniem. Jaki jest status kultury w Luboniu?W jakich relacjach pozostają działania kulturalne z procesem budowania tożsamości Lubonia?W jakim stopniu działania kulturalne mają charakter kreacji własnej a w jakim importowane są z zewnątrz?
  • Charakterystyki funkcjonalnego sąsiedztwa Poznania i Lubonia. Jaki charakter mają wzajemne relacje pomiędzy ośrodkiem centralnym a ośrodkami sąsiednimi ( konkurencja vs kooperacja) Jakich dziedzin winna dotyczyć współpraca a jakich konkurencja? Jakie są potrzeby, szanse, zagrożenia/bariery współpracy?

Warsztaty zakończy zreferowanie efektów prac w grupach oraz dyskusja.

Przewidywany czas trwania warsztatów: 150 min

ZAPISY PRZEZ FORMULARZ :
 

 

Kontakt

  • Tomasz Jefimowicz
  • 609 11 54 10
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.