Idea festiwalu

Jedne miasta kuszą pięknem architektury, obietnicami bogactwa, nieskończonymi możliwościami. Inne rozczarowują – gospodarczym kryzysem, zanieczyszczonym powietrzem, wiecznym brakiem miejsc w żłobkach. Nie pozostają jednak obojętne, ale budzą w swoich mieszkańcach i przybyszach wszelakie uczucia. O emocjach chcemy porozmawiać podczas II Festiwalu Książka i Miasto: w jaki sposób najbliższe, miejskie otoczenie wpływa na ludzi? Jak miasta obierają turyści? A jak przyjezdni z małych gmin, szukający w metropolii szansy na lepsze życie?

***

Podczas zeszłorocznej, inauguracyjnej edycji Festiwalu, główna refleksja dotyczyła idei miasta jako społecznego fenomenu oraz tego w jaki sposób jego złożoność opisuje książka miejska. Punktem wyjścia do dyskusji były publikacje różnorodne gatunkowo – od literatury faktu do pozycji o charakterze naukowym. O swoim doświadczeniu miasta opowiadali autorzy, książkowymi inspiracjami dzielili się uczestnicy debaty, a słuchający wykładu odpowiadali sobie na pytanie o obecności opowieści o mieście w kulturze.

**

Podczas tegorocznego Festiwalu podejmujemy rozpoczętą ostatnio dyskusję, koncentrując ją wokół dwóch głównych wątków. Pierwszy z nich dotyczy emocji – miasto to ludzie, a tymi kierują przeróżne uczucia. Zniecierpliwienie, gniew, frustracja może doprowadzić do miejskiej rewolucji. Z drugiej strony – zaangażowanie, entuzjazm, chęć współpracy motywują do działania na rzecz wspólnoty sąsiedzkiej, dzielnicowej, ogólnomiejskiej. Refleksja nad wpływem emocji i uczuć na miasto i jego mieszkańców będzie stale obecna także w drugim wątku, wokół którego skupią się festiwalowe wydarzenia: temacie małych i średnich miast. Zastanowimy się nad ich rolą w miejskich sieciach współpracy, tym jakimi są miejscami do życia, co oferują swoim mieszkańcom i jakie wspólnoty tworzą, jakie są ich szanse w starciu z metropoliami, czego mogą te metropolie nauczyć.

*

W trakcie tygodniowego Festiwalu zaprezentujemy kolejne książki miejskie, tym razem opowiadające o małych i średnich miastach, spotkamy się z ich autorami. Szerszą refleksję nad omawianymi tematami zaproponujemy podczas wykładu. Zapraszamy, warto przejąć się miastem!

Kontakt

  • Tomasz Jefimowicz
  • 609 11 54 10
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.