Klucze do miasta

Klucze do miasta to książka, która próbuje otworzyć kilka par drzwi. Przede wszystkim stara się opisać i wyjaśnić falę aktywności oddolnej mieszkańców polskich miast, sytuując ją w szerszym kontekście międzynarodowych ruchów „prawa do miasta”. Po drugie stara się naszkicować mapę miejskich aktorów i relacji między nimi w kontekście krajowej polityki miejskiej, aby lepiej zrozumieć niedawne przemiany w obszarze miejskiego zarządzania i budowania nowej narracji o mieście. Po trzecie wreszcie książka ma za zadanie stworzenie modelu teoretycznego ułatwiającego syntetyczny opis przemian w obszarze polityki miejskiej, traktowanej jako strategiczne pole działania różnorodnych – mniej i bardziej wpływowych – aktorów.

W swojej analizie skupiam się na zagadnieniu interakcji między trzema podstawowymi sektorami – prywatnym, publicznym i obywatelskim – w wybranym obszarze polityki miejskiej. Skoncentruje się zwłaszcza na charakterystyce i wpływie działań z obszaru społeczeństwa obywatelskiego określanej w ostatnich latach mianem ruchów miejskich lub miejskich ruchów społecznych. Spojrzenie na politykę miejską jako na pole w którym oddolne działania obywateli przyniosły w ostatnich latach wyraźne zmiany wymaga jednak zrozumienia logiki pozostałych aktorów, relacji między nimi, a także zasad rządzących polem.

W obliczu rosnącej popularności haseł ‘miasta dla mieszkańców’ czy ‘prawa do miasta’ stajemy przed pytaniem kto ma dziś klucze go miasta – a zatem realny wpływ na jego kształtowanie. Czy są to mieszkańcy lub wybrani przez nich lokalni politycy? Czy może decydujący wpływ na miasto mają eksperci i urzędnicy wdrażający konkretne rozwiązania? A może to firmy deweloperskie, odpowiedzialne za dużą część inwestycji w mieście dyktują kierunki rozwoju?

Niniejsza publikacja osadzona jest w kilku tradycjach teoretycznych, starając się twórczo rozwijać i łączyć wcześniejsze i nowe koncepty teoretyczne. Opiera się na badaniach jakościowych realizowanych między 2011 a 2018 rokiem, w tym wywiadach z aktywistami ruchów miejskich, urzędnikami, deweloperami i urbanistami.

Anna Domaradzka   „Klucze do miasta”

Kontakt

  • Tomasz Jefimowicz
  • 609 11 54 10
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
    Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.